Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:25

Ustrzyki Górne

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Miejscowość założona na prawie wołoskim w dobrach należących do Kmitów. Jej nazwa wywodzi się z języka ukraińskiego, gdzie „ustje riky” – ujście rzeki, oznacza miejsce, w którym jedna rzeka wpada i łączy się z drugą. Drugi człon nazwy został dodany w XVII wieku, kiedy obie wsie Ustrzyki Dolne i Górne przeszły w ręce rodziny Ustrzyckich.

Pierwsza wzmianka o Ustrzykach pojawiła się w 1580 roku w dokumencie, który dzielił majątek po Piotrze Kmicie i Barbarze z Herburtów między spadkobierców. Pismo to zawiera też informację, że przez wieś przechodził szlak prowadzący na Węgry.

W 1777 roku wieś została przejęta przez Austriaków w zarząd państwowy. W okresie I wojny światowej wojska rosyjskie wybudowały drogę z Ustrzyk na Rawki. W 1933 roku w miejscowości stał posterunek Straży Celnej. Podczas II wojny światowej Niemcy prowadzili tu wypał węgla drzewnego i produkcję klocków bukowych, z których pozyskiwano gaz drzewny do silników. Od jesieni 1944 roku miejscowość pozostawała poza kontrolą polskiej administracji ze względu na przewagę UPA.

W 1921 roku w Ustrzykach stało 68 domów zamieszkiwanych przez 428 osób w tym: 341 grekokatolików, 31 rzymskokatolików i 56 Żydów.

Pierwsze wysiedlenia rozpoczęły się w 1946 roku, w tym czasie do ZSRR wywieziono większość mieszkańców wsi. W ramach akcji „Wisła” pozostali w osadzie ludzie (59 osób) narodowości ukraińskiej zostali odprowadzeni pod eskortą wojska przez Baligród i Lesko do Załuża, skąd koleją zostali wywiezieni na Ziemie Zachodnie. W miejscowości nie został nikt. Zabudowania spaliła sotnia „Bira”, by uniemożliwić ponownie zasiedlanie domów tym razem przez Polaków.

Początkiem lat 50 XX wieku powstała w Ustrzykach placówka WOP. W 1956 roku budynek przekazano schronisku PTTK, które działało tu do lat 80 XX wieku. Dopiero w latach 60 XX wieku w miejscowości zbudowano kilka domów dla pracowników leśnych.

Obecnie znajduje się tu placówka Straży Granicznej, sklep i kilka obiektów gastronomicznych. Jest też wybudowany w latach 1984-1986 kościół rzymskokatolicki, który stoi w miejscu, gdzie do połowy lat 40 XX wieku znajdowała się cerkiew. We wsi mieszka na stałe 90 osób.

Ustrzyki Górne leżące praktycznie w centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego stanowią doskonałą bazę wypadową na bieszczadzkie szlaki. Można stąd udać się m.in. na Wielką Rawkę, Połoninę Caryńską i Tarnicę.

Agnieszka Paluch www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

*Opis na podstawie:

Słownik Historyczno-Krajoznawczy BIESZCZADY, cz.2, Gmina Lutowiska;

Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty. Oficyna Wydawnicza”Rewasz”

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 9143 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 20:35
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Bereżki
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384