Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:25

Bereżki

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dzisiejsze Bereżki to mała osada leśna położona w dolinie potoku Wołosatego przy drodze z Lutowisk do Ustrzyk Górnych. Nazwa wsi wywodzi się od ukraińskiego słowa „bereh” co oznacza „brzeg” lub od „berehty”, „bereży” – strzec, chronić, pilnować. Nie ma pewności w jaki sposób miejscowość powstała, czy na gruncie wcześniejszego przysiółka Łuh, około 1589 roku, czy dopiero w 1674 roku, kiedy w dokumentach pojawia się wzmianka o Berehah Stuposiańskich. W każdym razie w tym czasie Bereżki i Stuposiany tworzyły wspólną gminę. W XIX wieku działała tu huta szkła. We wsi była też drewniana cerkiew p.w. Soboru Najświętszej Marii Panny, nieznana jest data budowy pierwszej świątyni, drugą, która przetrwała czasy II wojny światowej wzniesiono w 1909 roku.

Po 1945 roku wieś i cerkiew zostały zniszczone przez Ludowe Wojsko Polskie. Obok cerkwi usytuowany był cmentarz. Przez jego terytorium przebiega dziś droga zbudowana w latach 60 XX wieku, tzw. „obwodnica bieszczadzka”.

Przed II wojną światową w Bereżkach stało 58 domów zamieszkiwanych przez 248 osób wyznania greckokatolickiego (dane z 1936 i 1938 roku).

Wysiedlenia do ZSRR rozpoczęły się w 1946 roku, prowadził je oddział LWP pod dowództwem płk. Jana Gerharda, późniejszego autora książki „Łuny w Bieszczadach”, a także towarzyszący mu oddział żołnierzy sowieckich. Wieś została całkowicie wyludniona.

Aktualnie w Bereżkach mieszka 38 osób.

Agnieszka Paluch www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

*Opis na podstawie:

Słownik Historyczno-Krajoznawczy BIESZCZADY, cz.2, Gmina Lutowiska

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 7413 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 20:35
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Muczne Ustrzyki Górne »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384