Miejscowości

Wiadomości

sobota, 02 listopad 2013 14:23

Tarnawa Niżna

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwsza wzmianka o Tarnawie pochodzi z 1444 roku, kiedy Zanko Wołoch z Turki otrzymał od Władysława Warneńczyka nadanie ziemi zwanej Thernowe Pole. Określenie „pole” świadczy o tym, że teren ten nie był gęsto porośnięty lasami, lecz użytkowany już przez człowieka. Dzieje Tarnawy rozpoczęły się prawdopodobnie znacznie wcześniej, dowodzą tego znaleziska ceramiki z epoki brązu, dokonane na terenie wsi. Jej nazwa pochodzi od tarniny – ciernistego krzewu porastającego bieszczadzkie góry.

W 1469 roku Zanko sprzedał Ternowe Pole takie, jakim je dostał, nie zakładając tu żadnej osady. W 1533 roku wieś nabyli Kmitowie włączając ją tym samym do dóbr sobieńskich. Przy okazji doszło do korekty granic, od teraz najwyższa część doliny Sanu stała się częścią ziemi sanockiej, a nie jak dotąd ziemi przemyskiej. W 1537 roku Piotr Kmita wydał przywilej lokacyjny szlachetnemu Waśkowi Ilnickiemu na założenie wsi Ternowa Wyżna i Niżna. W drugiej połowie XVI wieku w części gruntów obu osad powstały jeszcze Sokoliki, Bukowiec, Beniowa i Sianki.

Na przełomie XVIII i XIX wieku w Tarnawie mieszkała szlachta zagrodowa. Były to rodziny: Sikorskich, Nowosieleckich, Ławrowskich, Komarnickich, Rościszewskich, Broniewiczów, Gdowskich, Skrętowskich, Stupnickich, Siwierskich i Wieluszyńskich.

W 1921 roku w Tarnawie Niżnej stało 147 domów zamieszkanych przez 913 osób. W czasie spisu powszechnego przeprowadzanego w tymże roku 579 osób podało narodowość rusińską, 325 polską, 7 żydowską, 1 niemiecką i 1 inną. Natomiast w Tarnawie Wyżnej w tym czasie stało 111 domów, w których mieszkało 643 osoby, 547 Rusinów, 91 Polaków i 5 osób innej narodowości.

Podczas I wojny światowej w 1915 roku grzbietami gór otaczającymi Tarnawę przechodziły linie bojowe, w styczniu, marcu i kwietniu tego roku toczyły się tu walki między Rosjanami a Austriakami. W listopadzie 1939 roku Niemcy i Rosjanie przeprowadzili granicę na rzece San, w ten sposób wieś została podzielona na dwie części. Sowieci wysiedlili część ludności i zniszczyli budynki znajdujące się we wschodnim pasie granicznym. Obszar zachodni  znalazł się pod okupacją niemiecką. Po 1945 roku nadal pozostała granica na Sanie. W 1946 roku ostatnie 91 osób z polskiej strony Tarnawy wysiedlono do ZSRR. We wsi nie pozostał nikt. Zabudowania wiejskie jak też stojące tu dwie drewniane cerkwie zostały zniszczone. W Tarnawie Niżnej można odnaleźć jeszcze ruiny murowanej dzwonnicy, znajdują się one po stronie ukraińskiej, po stronie polskiej natomiast pozostał jedynie przydrożny krzyż.

W latach 70 XX wieku teren wsi Tarnawa leżący po polskiej stronie został zrekultywowany. Do tego celu użyto materiałów wybuchowych. Następnie zbudowano tu ogromną fermę przeznaczoną do hodowli bydła, przedsiębiorstwem tym zarządzał Igloopol. Ferma upadła podobnie jak Igloopol, a pozostałości po tamtym okresie można oglądać do dziś.

Obecnie w Tarnawie Niżnej mieszka 42 osoby. Znaczna część wsi należy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, prowadzi się tu hodowlę konia huculskiego.

Agnieszka Paluch www.wbieszczadach.net Bieszczadzki Portal Turystyczny

Opis na podstawie:

Słownik Historyczno-Krajoznawczy BIESZCZADY, cz.2, Gmina Lutowiska;

W. Krygowsk., "Bieszczady i Pogórze".

Jak dojechać

 Baza Noclegowa

Szlaki turystyczne

Trasy Rowerowe

Ciekawe miejsca

Zabytki

 Cerkwie, Kościoły i Cmentarze

Informator

Czytany 7208 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 grudzień 2013 20:32
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Więcej w tej kategorii: « Wołosate Stuposiany »
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384