Miejscowości

Wiadomości

czwartek, 09 październik 2014 10:25

Drzewa mają swoje święto

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'http://wbieszczadach.net/cache/multithumb_thumbs/b_480_640_16777215_00_images_Fotki_do_aktualności_lasypanstwowe_swietodrzew.jpg'
There was a problem loading image 'http://wbieszczadach.net/cache/multithumb_thumbs/b_480_640_16777215_00_images_Fotki_do_aktualności_lasypanstwowe_swietodrzew.jpg'

Społeczność międzynarodowa w dniu 10 października obchodzi Święto Drzewa. Jest ono zauważalne w szkołach i … w lesie. W tym roku przebiega ono pod hasłem „Drzewo Wolności” Leśnicy z Nadleśnictwa Dukla i przedstawiciele Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” w Krościenku Wyżnym wezmą udział centralnych uroczystościach w Warszawie.

swietodrzew

– Odbierzemy dyplom potwierdzający bardzo wysokie notowania społeczne dębu „Wincentego", który zdobył drugie miejsce w ostatniej edycji plebiscytu Drzewo Roku. To jednocześnie najwyżej ocenione przez internautów drzewo w Lasach Państwowych. – przypomniała Wiesława Żywiec z Nadleśnictwa Dukla.  
W przeddzień tego wydarzenia na obelisku przy dębie młodzi rzeźbiarze z Liceum Plastycznego w Krośnie, pod kierunkiem Grzegorza Tomkowicza, nauczyciela rzeźby, wykuli stosowną informację.
- To dla nas kolejna okazja do włączenia się w promocję rodzimej przyrody, przecież wiosną wykuwaliśmy na tym obelisku napis „Dąb WINCENTY pamięci Wincentego Pola", a dziś możemy uwiecznić jego drugie miejsce w krajowym plebiscycie.– mówił Grzegorz Tomkowicz.– To również sposobność, by w terenie poćwiczyć umiejętność posługiwania się dłutem i młotkiem kamieniarskim przez naszych uczniów.  
Dąb „Wincenty", jako jedyne drzewo z Podkarpacia, znalazł się wśród 16 finalistów plebiscytu na Drzewo Roku 2014 i zajął drugie miejsce, zdobywając prawie 4700 głosów.  
Leśnicy z podkarpackich nadleśnictw przeprowadzą tego dnia spotkania z młodzieżą w szkołach i w lesie, sadzą drzewa. Leśnicy z  Nadleśnictwa Dynów są  zaproszeni na uroczysty apel z okazji święta. Zaprzyjaźniony Zespół Szkół Zawodowych w Dynowie będzie sadził  tym dniu drzewa przed swoją siedzibą.

Nadleśnictwo Cisna zamierza przeprowadzić akcję wspólnego sadzenia lasu z młodzieżą. Najpierw wraz z uczniami szkoły podstawowej posadzą przyszły las bukowy. Zakończenie spotkania odbędzie się przy wspólnym ognisku, pieczeniem kiełbasy. Do akcji edukacyjnej włączyli się też ludzie lasu z Baligrodu. Z kolei leśnicy w Nadleśnictwie Lutowiska przewidzieli na ten dzień spotkanie przy rezerwacie „Hulskie", gdzie zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający profesora Stefana Myczkowskiego, wybitnego propagatora ekologii lasu.
Już 9 października świętować będą uczniowie Technikum Leśnego w Lesku. Szkoła co roku organizuje zajęcia i konkursy dla zaproszonej młodzieży z innych placówek.

Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

Czytany 3308 razy
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384