Miejscowości

Wiadomości

niedziela, 08 grudzień 2013 09:57

Trasy samochodowe w Bieszczadach: Szlak Aleksandra Fredry

Napisane przez 
Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/3-DSC00283_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/3-DSC00283_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/Kamieniec_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/Kamieniec_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/DSC01522_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/DSC01522_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/1-DSC09530_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/1-DSC09530_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/100_6067_thumb_medium480_360.JPG'
There was a problem loading image 'http://biesy15.ehost.pl/wbieszczadach.net/images/stories/trasy_samochodowe/szlak_Fredry/100_6067_thumb_medium480_360.JPG'

"Razu jednego... kiedy w malignie zasnąłem,
Wpadł mi palec w kałamarz... i pisać zacząłem."

Aleksander Fredro "Trzy po trzy"

Hrabia Aleksander Fredro uważany jest za największego polskiego komediopisarza. Jego związek z Podkarpaciem i Obwodem Lwowskim na Ukrainie, został ujęty za pomocą szlaku transgranicznego turystycznego "Śladami Aleksandra Fredry" o długości 450 kilometrów. Bogata biografia, działalność społeczna i patriotyczna Aleksandra Fredry wpisała się na stałe w rys historyczny  wielu miejscowości. Swoistym przewodnikiem po szlaku jest pamietnik komediopisarza "Trzy po trzy".

3-DSC00283

Przebieg szlaku: ruiny zamku "Kamieniec"  w Odrzykoniu - Korczyna - Krościenko Wyżne - Hoczew - Cisna - Lesko, polsko-ukraińskie przejście graniczne w Krościenku  - Sambor - Rudki - Beńkowa -  Wisznia - Jatwięgi - Lubień Wielki - Lwów - Przyłbice - polsko-ukraqińskie przejście graniczne w Medyce - Przemyśl - Surochów  - Nienadowa - zamek "Kamieniec".
    
Atrakcje na szlaku:

Zamek "Kamieniec" - połowa zamku była własnością Aleksandra Fredry, które otrzymał wraz z dobrami korczyńskimi po ślube z Zofią Skarbkowej z Jabłonowskich. Były to czasy, kiedy obiekt obronny stawał się ruiną. W rodzinnych archiwach żony Fredro znalazł ciekawe zapiski, które natchnęły go napisania "Zemsty". 

Kamieniec

Korczyna -  w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się ślub Zofii z Jabłonowskich Skarbkowej, z Aleksandrem Fredrą w dniu 8 listopada 1828r. Związek małżeński błogosławił proboszcz korczyński ks. Michał Wesołowski. Na miejscowym cmentarzu spoczywa ostatni dziedzic korczyński, wnuk Fredrów - generał Stanisław hr. Szeptycki.
    
Krościenko Wyżne - odbyły się w tutejszym  gody weselne dla nowożeńców (dzień po ślubie) wyprawione przez Cecylię Jabłonowską wyprawiła nowożeńcom weselne gody. Zjechała na nie licznie okoliczna szlachta.

Bieszczadzkie miejscowości należące do Jacka Fredry opisane przez Aleksandra Fredro:

Hoczew -  odwiedził ją Aleksander z ojcem i bratem Sewerynem podczas podróży. Wspomninał ja na kartach swojego pamiętnika: "...Na grzbiecie pagórka mój ojciec wstrzymał konia i zawołał rzewnym głosem: "Hoczew... Tu, w tym zamku urodziłem się"...W dolinie nad brzegiem rzeki płynącej do Sanu ujrzeliśmy szczątki niewielkiego zamku. Obok biały dworek i gospodarskie, dość porządne zabudowania. Dalej kościółek, karczma i chaty wzdłuż łęgu rozsypane... "(Trzy po trzy).

Baligród - "...Za Baligrodem wypoczęliśmy koniom. Tam granica świata. Za Baligrodem wjeżdża się jak w czarne gardło. Droga i rzeka jest to jedno i toż samo, a od rzeki z jednej i z drugiej strony wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków..." (Trzy po trzy)

DSC01522

Cisna - "...Mój ojciec zakładał fabrykę żelaza w Cisny.. Raz wziął nas ze sobą, to jest Seweryna, mnie i pana Płachetkę... Folwark, cerkiew, karczma, dalej młynek i tartak ożywiają nieco tę górską wioskę, więcej niż wiele innych. Łupiennik według miejscowego podania ma mieć dwadzieścia cztery kondygnacje, a z wierzchołka widać Lwów!!! Trąby z kory juhasów odzywały się czasami po górach ...Łapaliśmy pstrągi i kiełbiki…. Zwiedzaliśmy szałasy po odległych górach, gdzie nas częstowano bundzem i bryndzą....Byliśmy przekonani, że w każdym parowie musi być przynajmniej jeden niedźwiedź..." ("Trzy po trzy")
   

Lesko -"...Spojrzałem za siebie i oczy moje spoczęły na zwaliskach zamku, na owe czarne świerki, te nieme świadki tylu wiosen, tylu zim...ten ogród leski był ulubiony memu Ojcu...brzeg Sanu był splotem obnażonych korzeni. Wisiały w powietrzu obnażone lipy; zdawało się, że lada wietrzyk, lada pchnięcie zwalić je potrafi... Za Liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skały. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być częścią jakiegoś gmachu."(Trzy po trzy).

1-DSC09530

Rodzinne strony pisarza na szlaku:                      

Beńkowa Wisznia -"...Ale świat mego dziecinnego i młodocianego wieku cały w Beńkowej Wiszni. Dom tam moich rodziców był to dom prawdziwie polsko szlachecki, zamożny bez zbytku, cichy a gościnny. Dwa razy do roku , w dnie imienin rodziców zjazd bywał wielki. Obiad w ogrodzie pod lipami...bal całą noc...iluminacja..."(Trzy po trzy). Żona Aleksandra, Zofia z Jabłonowkich Skarbkowa wystawiła obok starych zabudowań rezydencję, gdzie dziś przechowuje się pamiątki po Fredrach.

Jatwięgi - małe gospodarstwo Fredrów nad rzeką Wisznią, którym zarządzał młody Aleksander. Tu powstawały pierwsze utwory.
    
Lubień Wielki - słynął z leczniczych źródeł. Miejsce urodzenia żony Fredry - Zofii.       
  
Rudki -"...Co niedziela zajeżdżała ogromna poczwórna kareta sześciu kasztanowymi końmi...Za karetą szedł kocz poczwórny, równie ogromny, czterema końmi... Jechaliśmy na mszę do Rudek ..."(Trzy po trzy). W odrestaurowanym kościele, w podziemiach kaplicy znajduje się krypta Fredrów, gdzie spoczywają szczątki autora "Zemsty". Wspomniany kościół mieścił przedwojenne Sanktuarium Matki Boskiej Rudeckiej, które po zajęciu Polski przez ZSRR 17 września 1939 roku, został zamieniony na magazyn.

Lwów -miasto, w którym pisarz spędził 28 lat tworząc utwory i oddając się pracy społecznej i patriotycznej. Zmarł 15 lipca 1876r. Lwowianie w 1839 roku nadali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Lwowa. Wnuk Fredry, greckokatolicki metropolita o. Andrzej Szeptycki związany z Katedrą św. Jury jest kandydatem na ołtarze.

100 6067

Przyłbice - mieszkała tu Zofia córka Aleksandra i Zofii Fredro w posiadłości swojego męża - Jana Szeptyckiego. W wybudowanym przez jej męża  dworze znajdowały się cenne zbiory: starodruki i rękopisy ruskie i księgi unickie. 17 września 1939 roku czerwonoarmiści rozstrzelali tu brata Jana Szeptyckiego wraz z żoną.


Przemyśl - W Zamku znajduje się najstarszy w kraju amatorski teatr "Fredreum", który istnieje od ponad 140 lat. Instytucja ta organizuje Przemyską Wiosnę Fredrowską, podczas której prezentowane są utwory Aleksandra Fredry przez teatry z Polski, Ukrainy, Słowacji i Węgier.
                                
 "...Surochów, gdzie się urodziłem, skąd wywieziony na ręku piastunki, już nigdy nie wróciłem, leży przede mną jak obraz w śnie kiedyś widziany..." (Trzy po trzy). Miejsce urodzenia Fredry. 
                                          
"... Nienadowa, taka jaka była, aczkolwiek zamglona, została lubym dla mnie wspomnieniem. W Nienadowej, majętności (Dębińskich) ojca mojej matki, mieszkali niegdyś rodzice moi... Nie było już wprawdzie murowanego mostu przed bramą na szuwarem zarośniętej fosie - nie było w środku dziedzińca kompasu, nie było wkoło niego ostrzyżonego agrestu, ani też w grabowym szpalerze kamiennego Kupidynka z urną pod pachą, ale był jeszcze dom duży, drewniany, o czterech kolumnach, o dwóch kurytarzach, z których jeden na lewo wiódł do biblioteki, drugi do oficyn i do sklepionego skarbca... Nie ma już kaplicy w Nienadowej... Dom nowy..." (Trzy po trzy).     
      
źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Beskid Niski

Ostatnio zmieniany środa, 14 maj 2014 07:20
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384