Miejscowości

Wiadomości

Ciekawe miejsca w Bieszczadach: Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie"

Napisał 

Rezerwat Biosfery Karpaty Wschodnie został utworzony w 1992r., zajmuje powierzchnię  2080,89 km2. Jest on porozumieniem trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Obszar ten w granicach naszego kraju stanowi Bieszczadzki Park Narodowy oraz jego otulina - Park Krajobrazowy Doliny Sanu i Ciśniańsko - Wetliński Park Krajobrazowy, o łacznej powierzchni 1087,24 km2. Po stronie słowackiej rezerwat stanowią: Park Narodowy Połoniny (powierzchnia 407, 78km2), po ukraińskiej Użański Park Narodowy i Nadsański Park Krajobrazowy (powierzchnia 585,87 km2).

Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie" to miejsce o dużych walorach przyrodniczych, wchodzi on w skład światowego systemu obszarów chronionych. Wspomniana forma ochrony przyrody ustanawiana jest przez UNESCO w ramach programu Człowiek i Biosfera (MaB).  W Polsce ustanowiono dziesięć takich obszarów, na świecie jest ich ponad pięćset pięćdziesiąt. 

Piotr Kutiak
www.przewodnik-bieszczady.pl
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384